Coś dla uczących się mówić na ustny egzamin z angielskiego

Dla moich kochanych maturzystów tym razem 🙂

Zasady uczenia się mówienia w języku obcym.

  1. Mów na głos, mówienie w myślach się nie liczy.

Podnieś teraz swoją lewą dłoń i dotknij lewej części czoła na linii włosów. Tu masz ośrodek w mózgu odpowiedzialny za to, że do Was mówię. Dotknijcie teraz lewej skroni. W tej okolicy macie ośrodek odpowiedzialny za to, że rozumiecie to, co do Was mówię.

Kiedy mówienie odbywa się NA GŁOS, wtedy te dwa ośrodki świetnie ze sobą współpracują. Jeden przetwarza „otrzymywany” komunikat, drugi go wytwarza. Musisz uruchomić oba, aby nauka mówienia stała się skuteczna.

  1. Recykling

Nauka mówienia przypomina przechodzenie przez gęstą dżunglę: na początku będzie ciężej, ale za każdym powtórzeniem tego samego tematu mówiąc na głos, będzie Ci dużo łatwiej, zapewniam. To proces neurobiologiczny, nie mamy na niego wpływu. W tym przypadku ilość (powtórzeń) wyraźnie przekłada się na jakość (wypowiedzi).

  1. Co mam powiedzieć?

To chyba najczęstszy problem osób mówiących w języku obcym. Jeśli nie wiesz, co masz powiedzieć na dany temat, nawet najbardziej zaawansowane struktury gramatyczne nie pomogą.

Ćwicząc do egzaminu najpierw zadbaj o swoje „co mam mówić”.  Dopiero potem ćwicz to w języku obcym.

A teraz masz czas i okazję do tego, aby zastanowić się jakich słów, fraz czy struktur użyć w swojej wypowiedzi.

pexels-photo-756453.jpeg

  1. Nie zmieniaj kanału

Wyobraź sobie taką sytuację: siedzimy razem na kanapie i oglądamy film. Jednak ja uparcie zmieniam co chwilę kanał telewizyjny, aby przekonać się co jest emitowane przez inne stacje.

Po pierwsze przeszkadzam Ci w pełnym odbiorze, po drugie – niewiele wiesz z filmu, który usiłujesz obejrzeć, prawda?

Tak samo dzieje się w przypadku ćwiczenia mówienia w języku obcym. Kiedy zaczniesz omawiać jakiś temat, nie przestawaj mówić po angielsku dopóki nie skończysz wypowiedzi. Nie „przeskakuj” na język polski, kiedy napotkasz na trudność, czy słowo/frazę, których w języku obcym nie znasz. Obejdź, opowiedz, opisz  – ale nie poddawaj się, nie „przełączaj na kanał polski”.

  1. Zwolnij

Każdy z nas ma swoje własne, osobiste tempo mówienia w języku ojczystym. Jednak to jest język, którym mówimy od kołyski. Język obcy jest językiem nabytym wtórnie i tu musimy pokornie pogodzić się z myślą, że ucząc się mówić w tym języku będziemy napotykać na wyzwania, których nie odczuwamy w języku ojczystym.

W sytuacjach stresowych mamy tendencję do przyspieszania naszego tempa mówienia, co oznacza liczne konsekwencje.

Po pierwsze, tracimy kontrolę nad tym CO chcemy powiedzieć. Kiedy nagle zabraknie nam pomysłu czy argumentu – to natychmiast staje się słyszalne w postaci luki w wypowiedzi, niewygodnej ciszy.

Po drugie, tracimy kontrolę nad poprawnością wypowiedzi. Nie mamy czasu na myślenie o tym, czy to co mówimy jest poprawne, czy nie.

Zwolnij, a zyskasz i czas na myślenie o tym CO powiedzieć, JAK to powiedzieć, ale też poczujesz wyraźniejszy spokój i poczucie panowania nad sytuacją.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s