Od mierzenia jeszcze nikt nie urósł…

…za to wielu się zniechęciło. To cytat z książki dr Marzeny Żylińskiej o neurodydaktyce. Cytat dotyczący oceniania.

Poruszyłam wczoraj temat dotyczący szkoły i mojego poglądu na pewne szkolne procedury (Dzieci – naturalni badacze świata). I pozwolę sobie pozostać w tym poważnym tonie jeszcze dziś. A rzecz będzie o ocenianiu.

ROZWÓJ oznacza PROCES, PROCES oznacza CZAS

Czy ktoś z was nauczył się szydełkować zaraz po tym, jak babcia pokazała mu, jak to robić? Ja pamiętam, że wiele błędów musiałam popełnić i długo ćwiczyć, aby uzyskać zadowalający efekt.

A jazda na łyżwach? To też nie od razu tak wychodzi prawda? Nie raz upadniecie, zanim nauczycie się jeździć.

Bo nauka to proces. Bo rozwój to proces. Naznaczony błędami, możliwością poprawienia się, zrobienia wszystkiego od początku jeszcze raz. Lepiej, rozsądniej, według zasad.

A to oznacza, że nauka wymaga czasu. Tu naukowcy, neurodydaktycy, neurobiolodzy i neuropsychologowie są zgodni.

JEST DOSTATECZNIE – to jak?

Ocena funkcjonuje w polskiej szkole jako ostateczne kryterium pomiaru tego, czy uczeń jest w danym zakresie dobry, czy mniej dobry. Chciałbym, żebyśmy się temu chwilę przyjrzeli.

Najczęściej po partii materiału wprowadzanego przez nauczyciela, następuje klasówka. Czyli nic innego jak pomiar. Jesteś dobry, bardzo dobry, dostateczny, lub niedostateczny. To znaczy jaki?

Taka sytuacja: klasa maturalna, temat lekcji: jak napisać rozprawkę na pisemnej maturze rozszerzonej z języka angielskiego.

Wprowadzam nowy temat, ja nauczyciel, omawiam, prezentuję przykłady, rozdaję niezliczone ilości materiałów dodatkowych, analizujemy, omawiamy.

Czy mogę oczekiwać, że moi uczniowie od razu po moich wyjaśnieniach będą potrafili napisać taką rozprawkę? Nie. Nie mogę. Napiszą ją źle. Bo nie dałam im szansy spróbowania, jak to się robi. Muszą spróbować napisać, popełnić błędy, dowiedzieć się jakie błędy popełnili, jak należy ich uniknąć, bądź je naprawić, i spróbować jeszcze raz. I jeszcze raz. I jeszcze.

Ocena nie może być pomiarem podczas uczenia się. Ocena jest wynikiem końcowym naszej pracy. Bo jeśli postawimy mojemu maturzyście jedynkę za to, że nie umiał napisać dobrze rozprawki na początku, to zaprzeczamy jego prawu do rozwoju.

Z doświadczenia wiem, że taka zła ocena ma jeszcze inny efekt uboczny: hamuje rozwój. Widziałam już wielu uczniów, którzy przestawali walczyć po pierwszej porażce. „Ok, nie umiem i już. Anglistą nie będę.”

A gdyby to zmienić?

21985982_1848426021852521_1213968251_o

OCENA „NOT YET” – JESZCZE NIE

Mamy w tej chwili wspaniałe narzędzie w postaci oceniania kształtującego – ale o tym napiszę innym razem. Chcę dziś wam pokazać, co ja wprowadziłam w mojej pracy w szkole, aby umożliwić uczniom rozwój umiejętności i dać im tyle czasu ile na to potrzebują.

Umówiliśmy się z moimi uczniami na to, że nikt nie chce znać angielskiego słabo, więc interesują nas w zasadzie tylko oceny 6 i 5. No na życzenie może być jeszcze 4. Ale reszta to ocena „not yet”, czyli jeszcze nie. To otwarte drzwi do spróbowania jeszcze raz.

A więc próbują. I jeszcze raz. I kolejny. Za każdym razem wiedzą, co poszło nie tak i ile jeszcze trzeba zrobić, żeby wypaść lepiej.

Dlaczego? Bo celem nauczania jest uczeń, który wie i potrafi. A nie uczeń oceniony lepiej czy gorzej.

A wszystko dzięki Carol Dweck

Żeby nie było – ocena „not yet” to nie mój pomysł. Zainspirowała mnie pewna wspaniała edukatorka, Carol Dweck, opowiadając na http://www.ted.com o tym jak wielką siłę ma wiara w to, że można stać się lepszym. Można. Zawsze. Trzeba tylko zostawić uchylone drzwi.

Polecam tę prezentację TEDa.

 

© 2017 Hanna Wąż, Trener Mówienia,

http://www.trenermowienia.comhttp://www.facebook.com/trenermowienia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s