Potrafisz jeździć na rowerze?

Czy jak się nauczycie jeździć na rowerze, to będziecie potrafili jeździć 10 lat później też? Może nieco słabiej, może trzeba będzie ciału przypomnieć kilka ruchów, ale fakt jest taki, że wsiądziecie na rower i po prostu pojedziecie, nie będzie trzeba się tego uczyć od nowa.

A jeśli teraz zapytam was o budowę komórki albo genetyczne zawiłości naszego organizmu, które poznaliście wiele lat temu na lekcjach biologii w szkole średniej, czy równie łatwo będzie odświeżyć te informacje? Niestety poziom trudności będzie przypominał już bardziej naukę wszystkiego od nowa, niż tylko odświeżenie informacji.

 

W czym tkwi różnica?

Bo to dwie różne kategorie dla naszego mózgu: wiedza i umiejętności. Nasz mózg pamięta umiejętności. Wiedzę zakutą a nieużywaną natomiast usuwa z twardego dysku po pewnym czasie.

To bardzo ważne z punktu widzenia nauki mówienia w języku obcym. Bo przede wszystkim trzeba wiedzieć JAK mówić. Popatrz.

 

Dużo nauki – mało efektu w mówieniu

Ucząc się języka obcego niektóre osoby sięgają po różne, mniej lub bardziej skuteczne sposoby nauki. Są tacy, którzy postanawiają zakuć wszystkie słowa na literę „a”, po dziesięć – dwadzieścia dziennie. Są tacy, którzy robią jeden rozdział z książki do gramatyki dziennie. I wiele innych.

I tyle ciężkiej pracy, tyle zapału, a efektów w mówieniu jak nie widać, tak nie widać. Bo nie tędy droga.

overload

Kali chcieć mieć duża ryba

Wspaniale jest znać dużo słówek. Profesor Jerzy Vetulani w swojej książce „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” podaje, że potrzebujemy około 2000 słów, aby w danym języku porozumieć się na każdy temat. Czyli poznawanie słówek jest niezbędne.

Wspaniale jest używać pięknych i poprawnych struktur gramatycznych. Poprawność jest ważna (i tu odeślę Was do wspaniałej historii o poprawności Małgorzaty Mazurek – Małgosiu pozwolisz? 😉 https://www.facebook.com/malgomazurek/posts/408080269587854). Bo ile czasu można być zadowolonym ze swojego „Kali chcieć mieć duża ryba?”

 

W tym szaleństwie jest metoda

Samo zakuwanie słówek i gramatyki to za mało. Kto spróbował, wie o czym mówię.

Stosuj OD RAZU. Używaj NATYCHMIAST. Wiedza przyswojona na jakimkolwiek etapie nauki musi być „skonsumowana” w ciągu 48 godzin, wtedy ma szanse pozostać z nami.

Ale ustaliliśmy już, że jej żywot jest i tak dość krótki, bo jeśli nie będziemy jej używać stale, mózg i tak ją usunie po upływie pewnego czasu. Czyli musimy ją przekuć w umiejętność.

Wszyscy chcemy, aby to czego się nauczymy zostało z nami na dłużej. Żebyśmy nie musieli drugi raz robić tego samego, aby nasz wysiłek – niemały – się nam opłacił.

Stosuj metody aktywizowania słownictwa i gramatyki – the Crocodile Method© (https://trenermowienia.com/2017/08/03/zagraj-w-krokodyla-czyli-the-crocodile-method/), the Exhibition Method© (https://trenermowienia.com/2017/08/02/metoda-wstawy/), the Gossip Method© (https://trenermowienia.com/2017/08/04/the-gossip-method-czyli-metoda-plotkary/), the Cheesecake Method©. I każdą inną też, którą sobie wymyślisz, aby używanie słowa czy struktury stały się umiejętnością, a nie tylko suchą wiedzą.

© 2017 Hanna Wąż, Trener Mówienia,

http://www.trenermowienia.comhttp://www.facebook.com/trenermowienia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s