Narysuj mapę swojego … mówienia

Teoria dotycząca mapowania myśli opiera się na teorii profesora Rogera Sperry’ego. To naukowiec, który w 1981 roku otrzymał nagrodę Nobla za swoje badania nad półkulami mózgowymi. Dowiódł on, że lewa półkula odpowiedzialna jest za myślenie logiczne i analityczne: linearność, słowa i zbiory, podczas gdy prawa kontroluje myślenie kreatywne: wyobraźnię, marzenia, emocje, obraz całości, postrzeganie kolorów i rozmiarów.

Autorem techniki mapowania myśli jest Tony Buzan, który dostrzegł, że nie wszystko trzeba notować pełnymi zdaniami, że wystarczą hasła, skróty myślowe, aby uruchomić nieskończone możliwości analityczno-skojarzeniowe naszego mózgu.

A teraz połączmy to w celu podniesienia poziomu umiejętności mówienia w języku obcym, bo mówienie to nic innego jak zbiory słów (lewa półkula) + emocje i obraz całości (prawa półkula) + umiejętności analityczno-skojarzeniowe (mapy umysłu T.Buzana).

Jak zastosować mind mapping w nauce mówienia w języku obcym?

A co gdybyśmy zamiast zdań naszej wypowiedzi w zapisie zastosowali słowa/frazy klucze jako hasła, a pozostałe części, czyli struktury zaznaczyli strzałkami?

Spróbuj. Zaczniemy od bardzo prostego przykładu, z zajęć, które miałam dziś rano.

Pytanie brzmi: jakie posiłki jesz w ciągu dnia.

Potrzebne hasła do mapy: get up (wstawać), breakfast (śniadanie), brunch (późne śniadanie), lunch (obiad/lunch), dinner (obiad/kolacja).

Przykład pierwszy. Chcemy skonstruować wypowiedź na podstawie powyższych słów.

Model 1A. Spójrz na poniższą mapę myśli, najprostszy model.

MY DAY 1

Ułożymy wypowiedź: I get up at six am every day. I have breakfast at seven am. I have brunch at 10 am. I have lunch at 2 pm. I have dinner at 7 pm.

Gotowe.

Dzięki temu, że nie napisaliśmy wszystkiego na mapie, wyłącznie słowa klucze, nasz mózg zostanie zmuszony do wiązania ich ze sobą za pomocą znanych sobie struktur.

Spójrz na kolejne modyfikacje tego samego modelu.

Model 1B. Dołożone zostały cyfry oznaczające godziny odbywania się czynności. Zastosowanie kolorów, aby pomóc sobie w zapamiętaniu jest nie bez znaczenia.

my day 2

Model 1C. A może nie możesz zapamiętać jaki przyimek stosuje się przed godzinami? Dopisz. Innym kolorem koniecznie.

my day 3

Patrząc na tę mapę szybko przyswoisz słowa klucze, a struktury, które będziesz używać aby je połączyć, szybko i skutecznie się utrwalą.

Mapy dla bardziej zaawansowanych

Przykład mapy sporządzonej przez jednego ze słuchaczy podczas zajęć z business English.

sales
I znów, aby opowiedzieć o ty co na niej widać, musimy podjąć wysiłek aby połączyć ze sobą elementy za pomocą struktur, które musimy stworzyć dynamicznie wraz z tworzącym się w naszej głowie tekstem.

Nieprzebrane korzyści dla mówienia

Linearne notatki w postaci zdań zapisanych w tradycyjny sposób, czyli w linijkach, na papierze, od lewej do prawej są jak kajdany jeśli chodzi o umiejętność mówienia.

Po pierwsze, jeśli mówiąc będziesz patrzyć na tak zapisany tekst – nie ma co się oszukiwać – czytasz, nie mówisz.

Po drugie, jeśli spróbujesz odtworzyć tekst, który tak zapisałeś/aś, mówiąc go na głos, to nic innego jak odtwarzanie zakutego w mniejszym lub większym stopniu tekstu.

A przecież mówienie to TWORZENIE. To dostosowywanie się do sytuacji językowej, korzystanie z tego co wiemy, aby się porozumieć.

Zatem twórz swoje mapy, patrz na nie, a między hasłami zapisanymi w „chmurkach” twórz własne zdania, konstrukcje, tłumacz, objaśniaj, dąż do celu własnymi siłami.

Tak nauczysz się mówić.

Poniżej link do filmu o mapach myśli, polecam.

 

© 2017 Hanna Wąż, Trener Mówienia,

http://www.trenermowienia.comhttp://www.facebook.com/trenermowienia

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s