Liar, liar. Mam kłamać?

 

Pozwól że opowiem Ci o tym jak – w mocnym uproszczeniu – narysowałabym Twój mózg. Lewa strona, lewa półkula inaczej, to coś jakby…biblioteka. Dużo tam logiki, porządku, definicji i wiedzy. Prawa półkula…hmmm…narysowałabym ją jako paletę szalonego malarza. Pełna barw, skojarzeń, kreatywności i twórczości.
brain yellow
Chcesz wiedzieć jak ich używamy, kiedy uczymy się języka obcego? Lewa „biblioteka” podsuwa reguły, zasady, prawidła. Poruszasz się poprawnie od punktu A do punktu B. Prawa „paleta artysty” pozwoli ci surfować pomiędzy znaczeniami, kreować nowe konteksty, obchodzić trudniejsze znaczenia łatwiejszą drogą, nazywać rzeczy „nienazywalne”.

Elastycznie w dialogu

Czytając opis powyżej, nie masz wrażenia, że ta druga część opowiada o tym jak mówi się w języku obcym? Zapewniam cię, że tak właśnie jest.

Nie jesteś w stanie przewidzieć o czym i w jakim kierunku potoczy się rozmowa. Nie wiesz, jakie słowa będą potrzebne, ani jak zareagujesz ty bądź twój rozmówca. Elastyczność, kreatywność i umiejętność dostosowania się w dialogu do zastanej sytuacji jest absolutnie niezbędna.

W polskiej szkole zakuwając definicje, reguły, poznając zasady i wzory znakomicie szkolimy lewą półkulę. A jak widać z opisu powyżej, potrzebujemy bezwzględnie prawej półkuli też, aby świetnie radzić sobie w rozmowie w języku obcym.

20641942_1796753783686412_1769583148_oCo robić? Kłam po angielsku.

Aby poruszać się swobodnie w ćwiczeniach na rozwijanie umiejętności mówienia, potrzebujemy bardzo wielu informacji. Ale wcale nie muszą one być prawdziwe, prawda? Nie musisz opowiadać o osobach realnych, ani nawet prawdy o tym, co jest dla ciebie ważne w życiu.

Wręcz przeciwnie. Zmyślanie nieprawdziwych historii, tworzenie w głowie wizerunków osób, które nie istnieją, a o których przekonująco mi opowiesz, stymuluje bardzo pożądaną umiejętność: kreatywność. Bez niej nie nauczysz się języka obcego, bo język to coś więcej niż regułki.

Odleć na chwilę

Takie zadanie:

Proszę cię o opisanie twojego mieszkania lub domu. Opiszesz. Jednak ograniczą cię drzwi, okna, sufity, podłogi, kolory ścian.

Teraz zadam ci inne pytanie: opisz dom swoich marzeń. Czujesz jak otwiera się nowa przestrzeń znaczeń i wyobrażeń? Dębowe rzeźbione drzwi i basen w ogrodzie – o tym marzysz?

Nic nas nie ogranicza kiedy zmyślamy. To bardzo rozwijające ćwiczenie językowe, na dodatek przynoszące właściwe reakcje chemiczne w naszym mózgu, które w naturalny sposób pobudzają naszą motywację i prędkość przyswajania informacji.

Zatem stosując The Crocodile Method©, The Gossip Method©, The Values Method© czy inne metody aktywowania twojej umiejętności mówienia, nie przywiązuj się za bardzo do otaczającej cię rzeczywistości. Odpłyń na chwilę. Bądź mówieniem, obrazem, uczuciem, marzeniem, zamiast skupiać się wyłącznie na tym jakiego czasu użyć. Tym zajmiesz się później.

© 2017 Hanna Wąż, Trener Mówienia,

http://www.trenermowienia.comhttp://www.facebook.com/trenermowienia

 

 

 

2 uwagi do wpisu “Liar, liar. Mam kłamać?

  1. Pingback: Po prostu mów – Trener Mówienia

  2. Pingback: Czasowniki nieregularne – Trener Mówienia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s