Zagraj w krokodyla czyli The Crocodile Method©

Pierwsza zasada uczenia się mówić w języku obcym: aby nauczyć się mówić, trzeba mówić.

Niby oczywistość, jednak wiele uczących się osób spędza czas nad podręcznikami i zadaniami z gramatyki, lub klikając zadania w Internecie, z nadzieją, że dzięki temu będą potrafili choćby porozmawiać z recepcjonistą w hotelu na wakacjach za granicą.

Zasada jest prosta. Czytając nauczysz się czytać. Pisząc nauczysz się pisać. Aby mówić – trzeba mówić.

The Crocodile Method© to rodzaj ćwiczeń potrzebny każdemu z nas, uczących się języków obcych.

Korzyści

To metoda, która jest korzystna z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala nam rozwinąć umiejętność mówienia o wszystkim i o niczym, korzystając z zasobów, które już mamy, bez konieczności zaglądania do słownika co chwilę.

Po drugie, rozwija kreatywność, czyli oddziałuje bardzo mocno na naszą prawą półkulę w mózgu. A nie da się nauczyć mówić sprawnie w języku angielskim nie korzystając z dobrodziejstw jakie oferuje nam ta właśnie połówka naszej głowy. Musimy mocno bazować na jej pracy, aby uzyskiwać postępy w nauce języka obcego.

Dla kogo?

Metoda została zaprojektowana przez mnie dla słuchaczy, którym brakuje umiejętności zmyślania historii w mówieniu w języku angielskim. Dobrze jest zacząć pracę nad rozbudowywaniem umiejętności mówienia właśnie za jej pomocą. Wspomaga opowiadanie historii, pobudza wyobraźnię, uczy nawyku używania tego co już wiem w języku obcym – odblokowuje.

Zastosowanie metody: od poziomu A1 wzywyż

Wiek uczącego się: od lat 7 do 107

Potrzebne materiały: dobre pomysły, kartka papieru, coś do pisania

Już za 2 tygodnie będzie można zakupić również karty do gry w krokodyla na stronie trenermowienia.com lub ideaflow.com .

Instrukcja

1. Napisz obok siebie słowo CROCODILE oraz dwa inne przypadkowe słowa, najlepiej z bardzo różnych kategorii. Jak znudzi ci się krokodyl, zacznij od słonia 😉 Na przykład:

crocodile – tulip – battery

lub

elephant – speech – safety pin

2. Wymyśl historię wiarygodną łączącą logicznie te słowa ze sobą. WAŻNE: nie daj sobie czasu do namysłu. Zacznij mówić od razu.

Zasady dla uczącego się:

  1. Nie przestawaj mówić, dopóki historia się nie skończy.
  2. Nie używaj polskiego w żadnym momencie.

Nie martw się o poprawność w tym momencie. Chwila na zastanowienie się nad nią przyjdzie później. Teraz tylko mów.

Jeśli jesteś nauczycielem i robisz to ćwiczenie ze swoimi uczniami: nie przerywaj, nie poprawiaj i na koniec pochwal.

Historyjki mogą być jedno- lub dwuzdaniowe, długość nie ma znaczenia. Aby później wydłużać te historie, użyj metody plotkary (The Gossip Way ©).

W metodzie krokodyla możesz używać celowo słów, które planujesz zapamiętać, fraz, których chcesz się nauczyć używać. Wysoki poziom kreatywności i maksymalnego skupienia podczas mówienia pozwoli ci je szybko i skutecznie zapamiętać. Możesz też podnosić systematycznie poziom trudności słownictwa. Jednak nie zwiększaj ich liczby powyżej „crocodile” + maksymalnie 4 elementy. Sprawdzałam i okazuje się, że skuteczność znacznie spada.

Have fun!

Jeśli jesteś uczącym się – pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Bądź czasem irracjonalny/a, nielogiczny/a, chaotyczny/a, baw się tym zadaniem, śmiej i wygłupiaj. Im radośniej ci będzie, tym lepiej i naturalniej będzie się uczył twój mózg.

Jeśli jesteś nauczycielem – nie ograniczaj szalonych pomysłów w historiach swoich uczniów. Pozwól im na szaloną kreatywność i dobrą zabawę. Śmiech, radość i naturalne zaciekawienie – to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w nauczaniu języka obcego czy u dzieci, czy u dorosłych.

20629350_1794457887249335_1662431254_o

© 2017 Hanna Wąż, Trener Mówienia,

http://www.trenermowienia.com, http://www.facebook.com/trenermowienia

Jedna uwaga do wpisu “Zagraj w krokodyla czyli The Crocodile Method©

  1. Pingback: Potrafisz jeździć na rowerze? – Trener Mówienia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s