Jak skutecznie wyhodować…blokadę językową?

 

Sytuacja, kiedy mówicie w języku obcym i umyka wam jakieś słówko jest najnaturalniejsza pod słońcem. Nie znam osoby, która twierdziłaby, że jej to nigdy nie spotkało w mówieniu. A czy przypadkiem nie zdarza wam się coś takiego po polsku? Ile razy zabraknie wam właściwego słowa, zapominacie nazwiska osoby, o której mówicie, ba! nazwiska ulubionego aktora? („Ten, wiesz, ten, jak on miał?”)

A więc mówimy w języku obcym i nagle napotykamy tę niemoc. Nie wiem. Nie znam. Nie powiem. Ściana. Wiele osób po prostu się zatrzymuje. Poddaje. Kończy wypowiedź. A to bardzo szkodliwe.

A blokada językowa jest jak biceps.

Przestajemy mówić. Stoimy przy ścianie, czujemy pustkę w głowie, poczucie bezsilności i porażki jest obezwładniające. Prawda?

Co się dzieje w naszym mózgu kiedy się przy tej ścianie się zatrzymamy?

Uczenie się jako proces, który zachodzi w mózgu zawsze polega na powtarzaniu pewnego zachowania odpowiednią ilość razy, tak długo, aż powstanie nowe połączenie w mózgu.

Tak powtarzane zachowanie, jest utrwalane przez nasz mózg, w taki sam sposób jak trenujecie biceps. Ilość powtórzeń wpływa na efekt. Tak jak ilość powtórzeń podniesienia ciężarka na siłowni podczas treningu. Jeśli będziesz machać regularnie hantlem, wypracujesz duży biceps. Jeśli będziesz przystawać przy „ścianie” podczas mówienia w języku obcym, wypracujesz wielką blokadę.

Twój mózg nauczy się reakcji: czuję, że nie wiem/nie znam = przestaję mówić.

I zapamięta tę reakcję po wielu powtórzeniach.

Tylko o tyle o ile budowanie bicepsa przynosi potrzebne niektórym efekty, to zablokowanie w mówieniu w języku obcym jest kompletnie nikomu niepotrzebne.

 

biceps

 

© 2017 Hanna Wąż, Trener Mówienia,

http://www.trenermowienia.comhttp://www.facebook.com/trenermowienia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s